Vanilková panna cotta s malinovým želé

Dnes tu pro vás mám svůj osvědčený recept na panna cottu. Je výtečná, lahodně smetanová, doplněná pravou vanilkou a osvěžujícím malinovým želé. Můžete si ji u nás objednat ve formě minidezertů na svatbu či jinou oslavu nebo si ji zkusit podle tohoto receptu uvařit sami. Určitě nebudete litovat.

 

malinová panna cotta
malinová panna cotta

Suroviny na želé:

300 g malin

5 g plátkové želatiny + voda na namočení

175 ml vody

50 g krupicového cukru

 

Suroviny na panna cottu:

800 ml 30% smetany

1 velký vanilkový lusk

10 g plátkové želatiny + voda na namočení

100 g krupicového cukru

 

Želatinu namočíme do studené vody a necháme nabobtnat. Maliny dáme do hrnce společně s vodou a cukrem a za občasného míchání přivedeme k varu. Tři minuty povaříme, poté propasírujeme, zrníčka vyhodíme a do hotového pyré přidáme vymačkanou želatinu. Do formy na cupcakes si připravíme skleničky, které tam položíme pod úhlem 45°. Do nich pak pomocí malého trychtýře nalijeme malinové želé a dáme minimálně na 4 hodiny chladit do lednice. Pokud si chcete práci malinko zjednodušit, můžete želé lít do skleniček klasicky na rovno. Ale myslím, že za trochu té námahy navíc ten výsledný efekt stojí.

Nejdříve po třech hodinách chlazení začneme s přípravou panna cotty. Stejně jako u želé, i zde si nejprve namočíme želatinu do studené vody. Vanilkový lusk podélně rozřízneme, stáhneme z něj dužinu a celý obsah včetně prázdného lusku vložíme do hrnce společně se smetanou a cukrem. Za stálého míchání přivedeme k varu, krátce povaříme a poté stáhneme z ohně. Přidáme vymačkanou želatinu, důkladně promícháme a za občasného zamíchání necháme zchladnout na pokojovou teplotu. Po zchladnutí vyjmeme vanilkový lusk,smetanu nalijeme na ztuhlé želé a opět necháme minimálně čtyři hodiny v chladničce ztuhnout. Pokud byste se pokoušeli nalít smetanu na želé před zchladnutím, vrstvy by se vám smísily a přišli byste o ten oku lahodící efekt. Proto doporučuji nepospíchat a důsledně se držet receptu. Nakonec ozdobte třeba malinou a čerstvou mátou. Z jedné dávky uvaříte cca 10 skleniček o objemu 120 ml.

Dobrou chuť!

Vanilková panna cotta s malinovým želé
Vanilková panna cotta s malinovým želé