Velikonoční perníčky

Příští týden se chystám vrhnout na pečení velikonočních perníčků a při té příležitosti bych se s vámi ráda podělila o svůj oblíbený perníčkový recept. Mí fanoušci z facebooku jej už znají, ale každoročně dostávám několik žádostí o znovupublikování receptu, proto jsem se rozhodla vložit ho i na svůj blog. Původně tento recept pochází od mé kamarádky perníkářky Lenky, jen jsem si ho malinko upravila podle svého. Předtím jsem vyzkoušela nespočet perníkových receptů a žádný mi úplně nevyhovoval. Co jsem však zkusila tento, zůstávám mu věrná.

S těstem se hezky pracuje,perníčky jsou krásné, chuťově výborné a pokud je nepřepečete, tak i hned měkké. Už ale bylo dost oslavných ód a vrhnu se přímo k receptu 🙂

Moje letošní velikonoční perníčky
Moje letošní velikonoční perníčky

Potřebné suroviny:

100 g žloutků (cca 5 velkých žloutků)

100 g rozpuštěného másla

100 g tekutého medu

4 lžíce mléka

200 g cukru krupice

580 g hladké mouky

2 lžičky jedlé sody

2 lžičky perníkového koření

1 rozkvedlané vajíčko na potírání

Postup přípravy:

Mouku musíme nejprve prosát a smíchat se sodou a perníkovým kořením. Všechny tekuté ingredience společně s cukrem vyšleháme v robotu. Poté vyměníme šlehací metlu za hnětací a postupně přidáváme směs mouky a koření. Nakonec těsto vyndáme na vál a ještě trochu zpracujeme ručně. Zabalíme ho do folie a necháme minimálně 12 hodin odležet v lednici.

Na pomoučněném válu vyválíme placku cca 5 mm silnou a vykrajujeme perníčky, které pečeme při 190°C asi 7-10 minut v závislosti na velikosti perníčků. Po vytažení plechu z trouby ihned potíráme rozkvedlaným vajíčkem.

Z této dávky upečeme asi 4 plechy perníčků, tj. cca 100 kousků střední velikosti.

A zde je ještě pár mých tipů a postřehů:

1/ Po upečení necháme perníčky vydýchat přes noc buď na plechu nebo na jiném rovném povrchu, aby se nezkroutily. Teprve druhý den je můžeme sesypat do krabice, kterou poté zabalíme do folie. Skladujeme v chladu.

2/ Těsto nevyvalujeme moc tenké, perníčky by pak byly tvrdé.

3/ Z trouby vyndaváme perníčky raději dříve než později…stačí, když začínají zlátnout od okrajů.

4/ Teplotu a dobu pečení berte prosím pouze orientačně. Nezapomeňte, že každá trouba peče trochu jinak.

5/ Když dělám dvojitou dávku a nemám zrovna přebytky žloutků od makronek, nedávám všech 10 žloutků, ale jen pět žloutků a dvě celá vejce. Na kvalitě receptu jsem nezjistila žádnou újmu 😉 Vejce používám velikosti „L“.

6/ Pokud se někde stala chyba a perníčky máte tvrdé, nezoufejte, lze to napravit. Perníčky rozložte na tác, vedle nich položte pár kousků pokrájeného jablka. Dejte jen pozor, aby se jablko přímo nedotýkalo perníčku. Tác s perníčky a jablkem zabalte do igelitu a do druhého dne by vám měly perníčky změknout. Pokud se vám to nezdá dost, můžete tento postup zopakovat s čerstvým jablkem.

7/ Doporučuji používat klasický tekutý med, pastový med se mi neosvědčil.

Tak a to je vše 🙂 Pečení zdar a budu ráda, pokud mi dáte vědět, jak se vám to povedlo!

7 komentáře/ů na “Velikonoční perníčky

  1. Bára

    Perníčky jsem dělala už před Vánoci, jen jsem cukr vyměnila za třtinový a opravdu luxus! U každého kdo ochutnal měly obrovský úspěch. Po letech hledání konečně dokonalý recept na perníčky 🙂

  2. Michaela Fajmanová

    Dobrý den Eliško, nezkoušela jsem pšeničnou mouku nahrazovat jinou alternativou, takže bohužel nevím, jak se těsto zachová. Budu ráda za váš postřeh, pokud to vyzkoušíte. Hezký den, M.

Komentáře zakázány.